WORKSHOP: SESSİZ DANS / SILENT DANCE, INEZ PISO

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Sessiz dans: dile bir alternatif olarak dans
Silent dance: dance as an alternative to language

Akbank Sanat Merkezi, Dans Stüdyosu, 6.kat

Sessizlik her zaman mevcuttur. Cümlelerimizi tamamladığımızda veya gözlerimiz, kitabın bir bölümünün sonuna gelip, sayfanın altındaki boş bölümle karşılaştığında… Bir sözcüğü diğerinden ayırdığımızda ve özellikle de anlatmakta zorlandığımız, sözcüklerle ifade edilmesi imkansız olan  bir şeyi vurgulamak istediğimizde… Sessizlik, dilin sınırını bulduğu yerde başlar. Fakat sessiz filmlerde olduğu gibi, dilin alternatifleri sayısızdır. İki kişi dans ederken, her seferinde sessiz bir diyalog doğar. Bu herkese açık atölyede Inez Piso, danstaki sessizliği dinlemenin ve dudaklar sessizliğe büründüğünde dansın hangi alternatifleri yaratacağını görmenin yollarını araştıracak.

Silence is always present – either when we finish our sentences or when our reading eyes hit that blank part of the page just beneath the ending of a chapter in a book. It is present when we separate one word from another and especially when we want to emphasize something that cannot be said, those things impossible to express  with words. Silence begins where language finds itslimits. But just like in silent films, the alternatives for language are endless. Every time two people dance, a silent dialogue is born.
In this open workshop, Inez Piso will investigate the many ways of listening to silence in dance and will show what alternatives dance can bring when silence falls on our lips.

Inez Piso, Amsterdam ve İstanbul’da yaşayan bir küratör. Universidad Autónoma Madrid’de Sanat Tarihi okudu, Çağdaş Sanat ve Görsel Kültür Tarihi alanında yüksek lisans yaptı. MNCARS Reina Sofia ve CA2M Dos de Mayo Sanat Merkezi sergi departmanlarında görev aldı. ARCOMadrid için asistan küratör olarak çalıştı. Yakın zamanki küratöryel projeleri, Schloss Ringerberg (DE)’de Living with Ghosts, Arnhem Müzesi’nde (NL) performans projesi Breathing Space, ve Vishal (NL)’da De Schaduw van de Haan olmuştur. Halen İstanbul’da sezilemeyen sessizlik üzerine bir araştırma projesi yürütmektedir.


Inez Piso is a curator residing between Amsterdam and Istanbul. She studied Art History and holds a MA in History of Contemporary Art and Visual Culture from the Universidad Autónoma Madrid. She worked at the exhibition departments of the MNCARS Reina Sofía and CA2M Dos de Mayo Art Center. She also worked as an assistant curator for ARCOMadrid. Her recent curatorial projects have been Living with Ghosts at Schloss Ringenberg (DE), Breathing Space, a performative project at the Arnhem Museum (NL) and De Schaduw van de Haan at the Vishal (NL). Currently she is working on a research project on the undiscerned silence in Istanbul.

*Etkinlik dili İngilizcedir.

**Etkinlik ücretsiz olup katılım sınırlıdır.  Kayıt olmak isteyenlerin info@sessizsinemagunleri.com adresine, kısa motivasyonlarını da belirten bir e-mail göndermeleri rica edilir.

* Activity is in English.

**Activity is free and the capacity is limited. To register, please send an e-mail to info@sessizsinemagunleri.com with a short note.

 

Aralık 16 2017

Detaylar

Tarih: 16 Aralık 2017
Saat: 19:00
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, , ,

Mekan

Akbank Sanat Merkezi

Şht. Muhtar, İstiklal Cd. No:8, Beyoğlu
İstanbul, 34435 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (212) 252 35 00

Mekanın Websitesi

Organizatör

Kino Istanbul