BAĞDAT MEKTUPLARI / LETTERS FROM BAGHDAD

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Yönetmen: Zeva Oelbaum, Sabine Krayenbühl / Seslendiren: Tilda Swinton, Belgesel / ABD, İngiltere, Fransa / 2017 / 95’ / Siyah & Beyaz / İngilizce, Arapça / Altyazı: Türkçe

Belgesel Orta Doğu coğrafyasındaki etkisi bakımından Arabistanlı Lawrence ile karşılaştırılan İngiliz kaşif ve siyasetçi Gertrude Bell’in yaşamına odaklanıyor. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İngiliz hükümeti tarafından Irak’a göreve gönderilmeden önce, Gertrude Bell Arabistan coğrafyasında yıllarını geçirmişti. Bölgenin tarihine ve siyasetine hakimdi. Erkek egemen siyaset alanında izini bırakan az sayıdaki kadından biri olan Gertrude Bell’in gerçek yaşam öyküsünden kimi anlar, Bell’in mektuplarından, günlüklerinden ve gizli yazışmalarından derlenmiş metinler aracılığıyla anlatılıyor. Tilda Swinton’ın sesiyle hayat verdiği Bell’in kelimelerine, Bell’in yaşadığı dönemde ve bulunduğu coğrafyalarda kaydedilmiş tarihi görüntüler eşlik ediyor. Çeşitli arşivlerden derlenmiş ve daha önce izleyiciyle buluşmamış bu tarihi görüntülerle, Bell’in daha önce yayınlanmamış binlerce sayfalık yazışmalarından derlenmiş anları birleştiren Bağdat Mektupları, etkileyici bir arşiv araştırmasının ve titiz bir kurgu çalışmasının ürünü muazzam bir belgesel.

Sunum: Sabine Krayenbühl


LETTERS FROM BAGHDAD

 

Director: Zeva Oelbaum and Sabine Krayenbühl / Narrated by Tilda Swinton

Documentary / USA, England, France / 2017 / 95’ / Black & White /

English, Arabic / Subtitles: Turkish

Letters from Baghdad focuses on the story of Gertrude Bell, a British explorer and political officer, who is compared with Lawrence of Arabia due to her political influence on the Middle East. Before she was sent on a mission to Iraq following World War I, Gertrude Bell had spent many years in the Middle East. She had deep knowledge of the history and politics of the region. Today, Bell is regarded one of the few women who left a mark in the male-dominated sphere of politics. In this film, moments from Bell’s life are narrated using a voiceover scripted from Bell’s personal letters, diaries, and confidential communications. Tilda Swinton reads Bell’s words to accompany historical footage obtained from various archives. Letters from Baghdad brings together selections from thousands of pages penned by Gertrude Bell with historical images that have never been screened before. This exceptional documentary is masterfully crafted featuring meticulous editing and thorough archival research.

Presentation: Sabine Krayenbühl

Aralık 16 2017

Detaylar

Tarih: 16 Aralık 2017
Saat: 19:30
Ücret: 12TL - 18TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, ,

Mekan

Akbank Sanat Merkezi

Şht. Muhtar, İstiklal Cd. No:8, Beyoğlu
İstanbul, 34435 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (212) 252 35 00

Mekanın Websitesi

Organizatör

Kino Istanbul