BESTIA / BESTIA: POLISH DANCER

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti

Yönetmen: Alexander Hertz / Oyuncular: Pola Negri, Maria Duleba, Witold Kuncewicz, Kurmaca / Polonya / 1917 / 67’ / Siyah & Beyaz / Arayazı: İngilizce / Altyazı: Türkçe

Büyüleyici yıldız Pola Negri’nin bilinen en eski filmi olan Bestia, fakir bir köylü kızı olan Pola’nın öyküsüne odaklanıyor. Sevgilisi Dimitri’nin boğucu ilgisinden bunalan Pola, ona bir oyun hazırlar. Bir gece bir otel odasında Dimitri’yi önce zil zurna sarhoş eder, ardından parasını alır ve terk eder. Kendi başına kurduğu özgür hayatında modellik yapmaya ve bir kabarede dans etmeye başlar. Zengin işadamı Aleksi’ye gönlünü kaptıran Pola, kendini çıkışsız bir yasak aşkın içinde bulur. Dimitri de intikam için Pola’nın peşindedir.

1920’lerin başında Amerikalı bir dağıtımcı tarafından satın alınan ve küçük müdahalelerle yeniden kurgulanarak Polonyalı Dansçı adıyla gösterilen Bestia, 2017 yılında Filmoteka Narodowa tarafından 4K kalitesiyle restore edildi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya’daki büyük yıkım nedeniyle filmin başka bir kopyasının olmadığı düşünülüyor. Restorasyon da New York’ta Museum of Modern Art’ta saklanan nitrat kopya üzerinden yapıldı.  

Müzik:  Daniele Furlati

Sunum: Anna Sienkiewicz Rogowska


BESTIA

BESTIA: POLISH DANCER

 

Director: Alexander Hertz / Cast: Pola Negri, Maria Duleba, Witold Kuncewicz, Fiction / Poland / 1917 / 67’ / Black & White /

Intertitles: English /Subtitles: Turkish

The earliest known picture of the mesmerizing Pola Negri, Bestia is a tale of Pola, a poor peasant girl.. Tired of her lover Dimitri’s excessive attention, she tricks him one night  into a hotel room, gets him drunk and takes all his money. She starts an independent new life as a model and a cabaret singer. When she falls in love with Aleksi, a rich businessman, she finds herself in an impossible situation. In the meantime, Dimitri wants to take his revenge on Pola.

Bought by an American distributor in the early 1920s, Bestia was slightly re-edited and released with the title Polish Dancer. In 2017, Filmoteka Narodowa restored the film in 4K quality. The restoration was carried out using a nitrate copy from the collection of Museum of Modern Art in New York. This is considered to be the only surviving copy of the film due to the massive destruction Poland  suffered in World War II.

Music by  Daniele Furlati

Presentation by Anna Sienkiewicz Rogowska

Aralık 15 2017

Detaylar

Tarih: 15 Aralık 2017
Saat: 16:00
Ücret: 12TL 18TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, , ,

Mekan

Akbank Sanat Merkezi

Şht. Muhtar, İstiklal Cd. No:8, Beyoğlu
İstanbul, 34435 Türkiye

Telefon:

+90 (212) 252 35 00

Mekanın Websitesi

Organizatör

Kino Istanbul