Borsa Kraliçesi / Die Börsenkönigin

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Yönetmen Edmund Edel
Cast: Asta Nielsen, Aruth Wartan, Wilhelm Kaiser-Heyl
Kurmaca / Almanya / 1916 / 53’/ Renkli (tonlama ve renkli banyo tekniği)
Arayazılar: Hollandaca / Altyazılar: Türkçe

Birinci Dünya Savaşı yıllarında, devrimden kısa bir süre önce Almanya’da çekilen Borsa Kraliçesi bir bakır madenini odağına alıyor. Borsada giderek değer kaybeden maden, bir ustanın yeni bir bakır damarı bulmasıyla tekrardan değer kazanmaya başlıyor. Borsa Kraliçesi, sadece hikayesi değil üretildiği dönemin sosyal ve kültürel değerlerine ışık tutan bir belge olarak da, birçok bakımdan çok ilginç bir film. Örneğin, Asta Nielsen’ın canlandırdığı “borsa kraliçesi” karakteri Helene Netzler her daim madendeki ustayla işbirliği yapıyor ve onun alandaki uzmanlığından faydalanıyor. Bunun yanında filmde, erkek dünyasında ayakta kalmaya çalışan yalnız ve bağımsız bir kadın Helene Netzler. Erkeklerin uygunsuz ve sorumsuz davranışları karşısında kuvvetle ayakta kalabiliyor. Filmin sonunda, tüm hayal kırıklığına rağmen yine başı dik ve mücadeleci, madendeki işçilerin ayaklanmasına doğru yola çıkıyor. Dönemin haleti ruhiyesinin bir yansıması olarak, işçilerin arasında, işçi haklarını savunan bir mesajla sona eriyor film.

Filmin renkli ve Flamanca arayazılı nitrat kopyası, 1990 senesinde Hollanda Film Müzesi EYE’a sekiz filmden oluşan küçük bir koleksiyonun parçası olarak bağışlandı. Bu kopya, filmin günümüze ulaşan tek versiyonu.

Sunum: Karola Gramann, Heide Schlüpmann
Müzik: Ayse Tütüncü

———————————————

Director: Edmund Edel Cast: Asta Nielsen, Aruth Wartan, Wilhelm Kaiser-Heyl
Fiction / Germany / 1916 / 53’/ Colour (Toning and Tinting)
Intertitles: Dutch / Subtitles: Turkish

Filmed during the First World War, on the eve of the revolution in Germany, The Queen of Stock Exchange revolves around the events in a copper mine. Rapidly losing value on the stock exchange, the mine quickly retains its value when a foreman discovers a new copper vein. In many ways, The Queen of Stock Exchange is an outstanding film, not only because of its plot, but also as a document that sheds light on the social and cultural values of the time. For instance, the queen of the stock exchange, namely Helene Netzler, played by Asta Nielsen in the lead, is in constant collaboration with the miners, benefiting from their specialist trade. A strong and independent woman, Helene Netzler is also struggling from time to time in the men’s world. In the face of their inappropriate behaviour, she holds on strong. At the end of the fılm, she is disillusioned, but she is not beaten: she walks to the mine and mingles with the protesting workers. Embodying the spirit of its time, the film ends with a message affirming the workers’ rights.
The coloured nitrate copy of the film with Dutch intertitles was donated to Eye Filmmuseum in the Netherlands in 1990, as part of a small collection of eight films. This is the only copy of the film surviving to this day.

Introduced by Karola Gramann & Heide Schlüpmann
Live music by Ayse Tütüncü
 

Aralık 09 2018

Detaylar

Tarih: 9 Aralık 2018
Saat: 16:00 - 17:00
Ücret: 15TL - 20TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, ,

Mekan

Kadıköy Sineması

Osmanağa Mahallesi, Bahariye Cad. Kadıköy Pasajı No:25, Kadıköy
İstanbul, 34714 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 216 337 74 00

Organizatör

Kino Istanbul