Charlie Chaplin Seckisi

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti

A COMPILATION OF CHARLIE CHAPLIN SEÇKİSİ

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Charlie Chaplin’siz bir festival düşünülemez. Festivalin temasını takip eden Chaplin kısaları hepimizi güldürürken bir kez daha Şarlo’ya hayran kalıyoruz.

We can’t think of the festival without Charlie Chaplin’s films. Once again we are mesmerized by Chaplins’ acting in these short films which are conforming to the festival’s main theme.

  1. Sabahın Birinde / One A.M.

Festivalin “Yol ve Yolculuk” temasına farklı bir açıdan bakan bu Chaplin filmin de Şarlo, seyirciyi evinin salonundan üst kattaki yatak odasina giden yolda eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor. Taksiden inişinden evinin kapısına varışına, antredeki içki şişesine uzanışından üst kata çıkışına kadar dünyanın en büyük zorluklarını aşıyor. Kısacası körkütük sarhoş bir adamın eve dönüş macerası ve alkolle imtihanını Chaplin, ustaca bir bakışla aktarırken, bol kahkaha da seyirciyi bekliyor.

This Chaplin movie offers a unique approach to the festival’s “Road and Voyage” theme. The Tramp takes the audience on an entertaining journey from his living room to the bedroom upstairs. He deals with all sorts of problems getting out of the cab, arriving at the doorway, then reaching out for the bottle in the hall, and making his way upstairs. In short, the audience gets plenty of laughs while Chaplin masterfully stages a drunk’s homecoming adventure.

Yönetmen / Director: Charlie Chaplin, Oyuncular / Cast: Charlie Chaplin, Albert Austin, Ülke / Country: ABD / USA, Yıl / Year: 1916, Süre / Duration: 24’, Format: DCP, Restorasyon / Restoration: Cineteca di Bologna, Lobster Films / Müzisyenler / Musicians: Frank Bockius, Daniele Furlati, Sunum / Presentation: Gian Luca Farinelli, Fotoğraf / Photos: Cineteca di Bologna

  1. Göçmen / The Immigrant

Göçmen Şarlo, kendisi gibi diğer göçmenlerle birlikte bir yolcu gemisinde bir sağa bir sola sallanarak ‘Özgürlükler Ülkesi Amerika’ya doğru yol almaktadır. Yolculuk boyunca kumarda para kazanır, hırsız yaftası yer, aç kalır fakat ortaya çıkan bütün kötü şartlara inat umudunu hiç kaybetmez. Üstelik Amerika topraklarına varmadan evvel aşık da olur. Bir sağa bir sola… Nihayet gemi karaya ulaşır, aşıklar ayrılır. Yeni hayat göçmen Şarlo’ya ne getirecektir? Acaba aşkını yeniden görebilecek midir? Şarlo’dan komediyi, duyguyu ve ironiyi tek potada eriten güçlü bir film.

Charlie the Immigrant is heading for America, the land of freedom, on a ship lurching in the sea along with others just like him. During the journey, lots of things happen: he wins gambling, is accused of being a thief, goes hungry, etc., but when bad things happen to him, he never loses hope. He even manages to fall in love. Swaying from side to side, the ship finally reaches the land. The lovers part ways. What does the new life bring the Tramp? Will he find his love again? It is a powerful movie combining comedy, romance and irony.

Yönetmen / Director: Charlie Chaplin, Oyuncular / Cast: Charlie Chaplin, Edna Purviance, Eric Campbell, Ülke / Country: ABD / USA, Yıl / Year: 1917, Süre / Duration: 24’ / Format: DCP, Restorasyon / Restoration: Cineteca di Bologna, Lobster Films, Müzisyenler / Musicians: Frank Bockius, Daniele Furlati,  Sunum / Presentation: Gian Luca Farinelli, Fotoğraf / Photo: Cineteca di Bologna

 

  1. Rehinci Dükkanı / Pawnshop

Film, Şarlo’nun rehinci dükkânındaki sıradan bir gününü konu eder. Burada çırak olarak çalışan Şarlo’nun tefecinin kızı Edya’ya olan aşkı, diğer çırakla anlaşmazlıkları ve sonu gelmeyen sakarlıkları filmin akışını oluşturur.

The film depicts a day in the life of the Tramp working as a pawnshop assistant.  The Tramp’s love for the shop owner’s daughter Edna, his fights with the fellow assistant and a whole lot of slapstick form the plot of the movie.

Yönetmen / Director: Charlie Chaplin, Oyuncular / Cast: Charlie Chaplin, Edna Purviance, Henry Bergman, Ülke / Country: ABD / USA, Yıl / Year: 1916, Süre / Duration: 20’, Format: DCP, Restorasyon / Restoration: Cineteca di Bologna, Lobster Films, Müzisyenler / Musicians: Frank Bockius, Daniele Furlati, Sunum / Presentation: Gian Luca Farinelli, Fotoğraf / Photo: Cineteca di Bologna

Aralık 17 2016

Detaylar

Tarih: 17 Aralık 2016
Saat: 13:00
Ücret: 10TL 15TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, ,

Mekan

Akbank Sanat Merkezi

Şht. Muhtar, İstiklal Cd. No:8, Beyoğlu
İstanbul, 34435 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (212) 252 35 00

Mekanın Websitesi

Detaylar

  • Müzisyenler / Musicians: Frank Bockius-perküsyon
  • Daniele Furlati-piyano
  •