Filmlere Ses Veriyoruz: Çocuk Atölyesi ve Film Gösterimi

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Soundpainting: Anda Yaratım Atölyesi + Film Gösterimleri

Yaş grubu: Altı yaş ve üstü

Soundpainting: Anda Yaratım Atölyesi

İzlenecek filmler öncesinde, izleyicilerle 30 dakika sürecek bir soundpainting atölyesi yapılacak. Anda yaratım prensibi üzerine kurulan bu teknik sayesinde çocuklar ve ailelere belli işaretler öğretilecek ve bu işaretlerin karşılığında belli sesler çıkarmaları talep edilecek. Burada amaç, ortaklaşa bir ses orkestrası oluşturmak olacak.

Film Gösterimi

Atölye sonrası soundpainting diline ve işaretlere ve bunun karşılığında çıkacak seslere hakim olan çocuklar ve aileler, film izlemeye başlayacak ve soundpainter yönlendirmesiyle ve Özel Evrim Okulları öğrencilerinin müziği eşliğinde filme ses veren ekibe dönüşecekler. Hem görsel, hem de işitsel olarak aktif bir dünya içine girecekler.

Charley Bowers Seçkisi 
Yönetmen ve Oyuncu: Charley Bowers / ABD
Yapım Yılı: 1926-27 / Süresi: 40’

Charley Bowers’ın mucizeler diyarını keşfetmeye hazır mısınız? Dallarından kedi toplayabileceğiniz bir ağaç, içinden araba çıkan yumurta, dans eden tavus kuşları… Sinema tarihinin tozlu raflarında, kapalı kapılar ardında, kilitli kutularda unutulmuş uçuk mucit Charley Bowers’ın filmleri, büyük perdeye geri dönüyor! En tuhaf icatların hayat bulduğu bu büyülü evrende her şey en absürt rüyalardan, en uçuk hayallerden fırlamış gibi. Siz de Charley Bowers’ın mucizeler diyarına adım atmak istiyorsanız, bu seçkiye davetlisiniz.
1920’lerde komedi şovlarını stop-motion animasyon tekniğiyle harmanlayan Charley Bowers’ın, dönemin avangard sanat akımından da esinlenerek çektiği sürrealist kısa komediler, uzun zamandır unutulmuştu. Şimdi yeni restorasyonlar sayesinde günümüz izleyicisiyle tekrardan buluşuyor. Bu seçkide, Charley Bowers’ın sürreal komedilerini izleyebilirsiniz.

Soundpainting Nedir?

Soundpainting çeşitli sanat disiplinlerden oluşan bir grubun doğaçlamalarını, eş zamanda kompoze etmek için kullanılan sanatsal bir işaret dilidir. Bu işaret dili 1974 yılından itibaren Amerikalı besteci Walter Thompson tarafından bulunmuş ve geliştirilmiştir. Şu anda 1200 ün üzerinde Soundpainting işaretlerinin her disiplinde (müzik, tiyatro, dans, görsel sanatlar) farklı bir karşılığı bulunmaktadır. Avrupa’da özellikle son yıllarda ilkokul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklarla kullanılmaktadır.

 

 Özel Evrim Okulları Müzik Öğretmeni Işıl Ağuş Üstün yönetimindeki okul orkestrası:

Deniz Kalaycıoğlu: Davul

İlhan Erk Erkanı: Keman

Umut Ali Beyhan: Gitar

Sezgi Onart: Piyano

Defne Büyükkarhan: klarinet.

 Burcu Yılmaz (soundpainter)

Aralık 09 2018

Detaylar

Tarih: 9 Aralık 2018
Saat: 11:00 - 12:30
Ücret: 15TL - 20TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, ,

Mekan

Kadıköy Sineması

Osmanağa Mahallesi, Bahariye Cad. Kadıköy Pasajı No:25, Kadıköy
İstanbul, 34714 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 216 337 74 00

Organizatör

Kino Istanbul