Çocuk Programı: Charley Bowers Seçkisi ve Soundpainting Atölyesi

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Filmlere Ses Veriyoruz!
Soundpainting: Anda Yaratım Atölyesi + Film Gösterimleri
Özün Usta ( vurmalı çalgılar)
Burcu Yılmaz (alto saksofon, soundpainter)
Yaş grubu: Altı yaş ve üstü

Yönetmen ve Oyuncu: Charley Bowers / ABD
Yapım Yılı: 1926-27 / Süresi: 60’
Sunum: Elif Rongen-Kaynakçı

Charley Bowers’ın mucizeler diyarını keşfetmeye hazır mısınız? Dallarından kedi toplayabileceğiniz bir ağaç, içinden araba çıkan yumurta, dans eden tavus kuşları… Sinema tarihinin tozlu raflarında, kapalı kapılar ardında, kilitli kutularda unutulmuş uçuk mucit Charley Bowers’ın filmleri, büyük perdeye geri dönüyor! En tuhaf icatların hayat bulduğu bu büyülü evrende her şey en absürt rüyalardan, en uçuk hayallerden fırlamış gibi. Siz de Charley Bowers’ın mucizeler diyarına adım atmak istiyorsanız, bu seçkiye davetlisiniz.
1920’lerde komedi şovlarını stop-motion animasyon tekniğiyle harmanlayan Charley Bowers’ın, dönemin avangard sanat akımından da esinlenerek çektiği sürrealist kısa komediler, uzun zamandır unutulmuştu. Şimdi yeni restorasyonlar sayesinde günümüz izleyicisiyle tekrardan buluşuyor. Bu seçkide, Charley Bowers’ın sürreal komedilerini izleyebilirsiniz.

Soundpainting: Anda Yaratım Atölyesi
İzlenecek filmler öncesinde, izleyicilerle 30 dakika sürecek bir soundpainting atölyesi yapılacak. Anda yaratım prensibi üzerine kurulan bu teknik sayesinde çocuklar ve ailelere belli işaretler öğretilecek ve bu işaretlerin karşılığında belli sesler çıkarmaları talep edilecek. Burada amaç, ortaklaşa bir ses orkestrası oluşturmak olacak.

Film Gösterimi
Atölye sonrası soundpainting diline ve işaretlere ve bunun karşılığında çıkacak seslere hakim olan çocuklar ve aileler, filmi izlemeye başlayacak ve soundpainter yönlendirmesiyle ve Özün Usta’nın vurmalı sazlarıyla filme ses veren ekibe dönüşecekler. Hem görsel, hem de işitsel olarak aktif bir dünya içine girecekler.

Soundpainting Nedir?
Soundpainting çeşitli sanat disiplinlerden oluşan bir grubun doğaçlamalarını, eş zamanda kompoze etmek için kullanılan sanatsal bir işaret dilidir. Bu işaret dili 1974 yılından itibaren Amerikalı besteci Walter Thompson tarafından bulunmuş ve geliştirilmiştir. Şu anda 1200 ün üzerinde Soundpainting işaretlerinin her disiplinde (müzik, tiyatro, dans, görsel sanatlar) farklı bir karşılığı bulunmaktadır. Avrupa’da özellikle son yıllarda ilkokul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklarla kullanılmaktadır.

Burcu Yılmaz
Türkiye ve Fransa’da Kültürel miras, sanat yönetimi ve performans sanatları eğitimi aldı. Dansçı ve oyuncu olarak Villa Theatre (Fransa) ve Altenburg Devlet Tiyatro’sunun (Almanya) projelerinde yer aldı. 2016 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Dans ve Hareket Terapisi Yöntemleri Sertifika Programını tamamladı. 2017 yılından beri kurucularından olduğu A Corner in the World ekibinin parçası olarak bomontiada ALT’ın eş- küratörlüğünü üstleniyor.
Soundpainting’le 2011 yılında Fransa’da performans sanatları üzerine yüksek lisansı eğitimi sırasında tanıştı. Bu dili yaratan Walter Thompson’ın ve başka eğitmenlerin atölyelerini takip etti. Son yıllarda farklı disiplinlerden gelen amatör ya da profesyonel sanatçılar, çocuklar ve gençlerle atölyeler yapıyor ve gösteriler hazırlıyor. Aynı zamanda, bu dili geliştirmek için Walter Thompson tarafından kurulan Think-tank’in de üyesi.

Özün Usta
1977 yılında İstanbul’da doğdu. İlk gençlik yıllarından itibaren müzik düşündü, müzik taşındı, çeşitli çalgılar üzerinde çalıştı, gruplar kurdu, gruplar dağıttı, yurtiçinde ve dışında konserler verdi, albümler yayınladı, festivaller düzenledi.
Halen İstanbul’da yaşamakta, müzik çalışmalarına devam etmekte, ayrıca kendir bitkisinin ve unutulmuş faydalı bilgilerin topluma yeniden kazandırılması konusunda çalışmaktadır.

Çocuk Programı (Çocuk + Ebeveyn): 10 TL

Aralık 08 2018

Detaylar

Tarih: 8 Aralık 2018
Saat: 11:00 - 13:00
Ücret: 10TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, , ,
Website: Etkinliğin Websitesi

Mekan

Akbank Sanat Merkezi

Şht. Muhtar, İstiklal Cd. No:8, Beyoğlu
İstanbul, 34435 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (212) 252 35 00

Mekanın Websitesi

Organizatör

Kino Istanbul