Delifişekler / Szaleńcy

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Yönetmen: Leonard Buczkowski / Oyuncular: Boleslaw Szczurkiewicz, Irena Gawecka, Aleksander Starza
Kurmaca / Polonya / 1928 / 140’ / Siyah Beyaz + Renkli (renkli banyo tekniği)
Arayazı: Lehçe, İngilizce / Altyazı: Türkçe

İlk gösteriminin ardından “Polonya sineması için benzersiz bir başarı” olarak anılan Delifişekler, sadece kendi dönemi içinde değil, sinema tarihinde de ayrıksı bir film. Polonya Birlikleri’yle birlikte yürüyen üç arkadaşın öyküsüne odaklanan film, izleyicileri Birinci Dünya Savaşı’nın gerçekleriyle yüzleşmeye itiyor. Yüksek bütçeli büyük bir prodüksiyon olan Delifişekler, kimilerine göre Polonya’nın ilk blockbuster filmi. Yenilikçi özel efektlerin kullanıldığı film, yüzlerce kişiden oluşan askeri birlikler ve kimi savaş sahnelerini yeniden canlandırmasıyla dönemin izleyicilerini büyülemiş. Savaşı tüm vahşeti ve korkunçluğu ile gözler önüne seren film, aynı zamanda dönemin askeri teknolojisindeki yenilikleri ve zamanın silahlarını kayda geçiren bir görsel doküman niteliğinde.
Polonya’nın Ulusal Film Arşivi tarafından yakın zamanda restore edilen film, henüz geçtiğimiz Eylül ayında yapılan gösterimle izleyicilerle buluştu. Film, Türkiyeli izleyicilerle ise ilk kez Istanbul Sessiz Sinema Günleri kapsamında buluşacak.

Sunum: Anna Sienkiewicz-Rogowska (Filmoteka Narodowa)
Müzisyenler: Stephen Horne – piyano, Frank Bockius – davul

————————————————-

Director Leonard Buczkowski Cast Boleslaw Szczurkiewicz, Irena Gawecka, Aleksander Starza
Fiction / Poland / 1928 / 140’ / Black & White + Colour (Tinted)
Intertitles: Polish, English / Subtitles: Turkish

Hailed after its premiere as “a great leap forward for Polish cinema”, Daredevils is an exceptional film not only for its time, but also in film history. The film focuses on three friends who march with the Polish Legions during the First World War. With a big budget and grand-scale production design, Daredevils is considered to be Poland’s first blockbuster film. Making use of innovative special effects, the film captivated the audiences of the time with great number of military units and grandiose reconstructions of some notable battle scenes. Representing the war in
all its horrific violence, the film is also an interesting document of the latest advancements in military
technology of the time as well as period weapons. This new restoration by Poland’s National Film Archive only premiered in September this year in its homeland. The film will be screened for the first time in Turkey during Istanbul Silent Cinema Days.

Introduction by Anna Sienkiewicz-Rogowska (Filmoteka Narodowa)

Live music by Stephen Horne

Aralık 06 2018

Detaylar

Tarih: 6 Aralık 2018
Saat: 19:00 - 21:00
Ücret: 15TL - 20TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:,
Website: Etkinliğin Websitesi

Mekan

Akbank Sanat Merkezi

Şht. Muhtar, İstiklal Cd. No:8, Beyoğlu
İstanbul, 34435 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (212) 252 35 00

Mekanın Websitesi

Organizatör

Kino Istanbul