ELLA MAILLART: ÇİFTE YOLCULUK / ELLA MAILLART: DOUBLE JOURNEY

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Yönetmen Mariann Lewinsky, Antonio Bigini
Anlatıcı Irène Jacob
Belgesel / İsviçre / 2015 / 40’ / Siyah Beyaz ve Renkli /
Arayazı: Fransızca / Altyazı: Türkçe, İngilizce

Yıl 1939-1940. Avrupa savaşla uğraşırken, İsviçreli fotoğrafçı ve gezgin Ella Maillart, yazar arkadaşı Annemarie Schwarzenbach ile Cenova’dan yola çıkarak İstanbul üzerinden Afganistan ve Hindistan’a efsanevi bir yolculuk yapar. Ella hem bir film çekmeyi hem de Annemarie’yi uyuşturucu bağımlılığından kurtarmayı ummaktadır. Ancak Kabul’a ulaştığında artık hiçbir dayanağı kalmadığını fark eder. Buradan sonra yoluna yalnız devam eder, yolda günlük tutar, fotoğraf çeker, renkli ve siyah beyaz hareketli görüntüler kaydeder.
Bu nadir rastlanan sessiz çekimler Ella Maillart: Çifte Yolculuk’un görsel temelini oluşturuyor. Irène Jacob’un seslendirdiği metinler ise Maillart’in yazı ve mektuplarından alıntılanmış. Bu kolaj eşsiz ve etkileyici bir film ortaya çıkarıyor: Günümüzde savaş manzaralarını görmeye alıştığımız bu diyarları 20. yüzyılın maceracı bir kahramanının net ve kararlı bakışıyla izleme şansına ulaşıyoruz. Ella Maillart: Çifte Yolculuk, 2015’teki ilk gösteriminden bugüne dek dünya çapında otuzdan fazla festivalde ve özel etkinlikte gösterildi.

Sunum: Mariann Lewinsky

———————————————–

Director Mariann Lewinsky, Antonio Bigini. Narrator Irène Jacob
Documentary / Switzerland / 2015 / 40’ / Black & White and Colour /
Intertitles: French / Subtitles: Turkish, English

The year is 1939-1940. Europe is engulfed by war. Swiss photographer and explorer Ella Maillart goes with writer Annemarie Schwarzenbach from Geneva to Istanbul and from there to Afghanistan and the British Indies on a legendary journey. Ella hopes to make a film and to get Annemarie off drugs. In Kabul, she realizes she’s lost all certainties. She pursues her quest alone; writing, taking photographs and shooting film footage in colour and in black and white.
These extremely rare silent images serve as the visual basis of Ella Maillart: Double Journey, while the texts (read by actress Irène Jacob) are put together from her notes and letters. The collage results in a unique and moving film. The regions we know today as war zones can be seen and appreciated through the lucid gaze and determined voice of an adventurous heroine of the 20th century. Ella Maillart: Double Journey has been screened since 2015 in over 30 festivals and at numerous special events all around the world.


Introduced by Mariann Lewinsky

Aralık 09 2018

Detaylar

Tarih: 9 Aralık 2018
Saat: 11:00 - 12:00
Ücret: 15TL - 20TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:,

Mekan

Kadıköy Sineması Küçük Salon

Osmanağa Mahallesi, Bahariye Cad. Kadıköy Pasajı No:25, 34714 Kadıköy
İstanbul, Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 216 337 74 00

Organizatör

Kino Istanbul