FILIBUS

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Yönetmen: Mario Roncoroni Oyuncular: Valeria Creti
Kurmaca / İtalya / 1915 / 79’ / Siyah Beyaz ve Renkli (tonlama ve renkli banyo tekniği)

Bilimkurgu öğeleriyle harmanlanmış bir dedektif hikayesi olan Filibus, bir yandan havacılık teknolojisine göndermeler yaparken öte yandan içinde suç ve bilimkurgu ögeleri de barındıran, nefessiz seyredilecek, feminist bir anlatı olarak da göze çarpıyor. Olağanüstü becerikli hırsız Filibus’u filmde yetenekli ve gizemli aktris Valeria Creti canlandırıyor. Kimi zaman çekici bir barones kimi zamansa antikaya meraklı bir baron kılığına giren Filibus, bu sayede sosyeteye karışabiliyor, hatta düşmanı Dedektif Kutt-Hendy’nin kız kardeşiyle flört bile ediyor. Burjuva kılık kıyafeti ona tüm kapıları açarken, ortadan kaybolması gerektiğinde ise teknolojik güçleri devreye giriyor! Filibus’un, emrine amade tayfasıyla tam donanımlı hava aracı, onu 2000 metre yükseklikten sürekli takip ediyor. Başı derde girdiğinde, hava aracının “gondol”una atlayıp göklere tırmanabiliyor Filibus ya da istediği noktaya inebiliyor.
Filibus filminin dünyadaki tek kopyası Hollanda Film Müzesi EYE’ın Desmet Koleksiyonu’nda. Otuz yıldır festivallerde boy göstermesine rağmen, son zamanlarda popülerlik kazanan film, EYE ve Milestone Films tarafından dijital olarak yeniden elden geçirildi.

Sunum: Elif Rongen-Kaynakçı
Müzik: Stephen Horne, Frank Bockius

—————————————

Director Mario Roncoroni Cast Valeria Creti
Fiction / Italy / 1915 / 79’ / Black & White and Colour (toning and tinting)

A detective story mixed with elements of science fiction, Filibus is a thrilling feminist film, blending together references to aviation technology, crime scene investigation and futurism. The highly talented burglar Filibus is played by the charming and mysterious actress Valeria Creti. Disguising herself either as an attractive baroness or a baron interested in exotic antiques, she is bold enough to even court the sister of detective Kutt-Hendy who is determined to apprehend Filibus. Her expensive outfits allow her to easily mingle with high society and move in and out of rich residences. When in trouble she simply dials up her staff in her zeppelin-like aerial device, which follows her everywhere at an altitude of 2000 metres. She can be picked up and dropped anywhere she likes. The only existing copy of this film is found in Eye Filmmuseum’s Desmet Collection in the Netherlands. Having been screened occasionally in festivals in the past thirty years, thanks to its recent popularity, Filibus has been recently restored by Eye and Milestone Films, creating a new digital version.

Introduced by Elif Rongen-Kaynakçı
Live music by Stephen Horne, Frank Bockius

Aralık 07 2018

Detaylar

Tarih: 7 Aralık 2018
Saat: 19:00 - 20:30
Ücret: 15TL - 20TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:,
Website: Etkinliğin Websitesi

Mekan

Akbank Sanat Merkezi

Şht. Muhtar, İstiklal Cd. No:8, Beyoğlu
İstanbul, 34435 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (212) 252 35 00

Mekanın Websitesi

Organizatör

Kino Istanbul