FİLMLERİN PRİMADONNASI + AŞKIN ALFABESİ / DIE FILMPRIMADONNA + DAS LIEBES-ABC

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Yönetmen Urban Gad Oyuncular Asta Nielsen, Paul Otto, Fritz Weidemann, Fred Immler
Kurmaca / Almanya / 1913 / 16’ / Siyah Beyaz / Renkli (renkli banyo tekniği)
Arayazı: İngilizce / Altyazı: Türkçe

Yönetmen Magnus Stifter Oyuncular Asta Nielsen, Magnus Stifter, Ludwig Trautmann
Kurmaca / Almanya / 1916 / 42’ / Siyah Beyaz /
Arayazı: Danimarkaca / Altyazı: Türkçe & Ingilizce

“İndirin tüm bayrakları onun onuruna; çünkü eşsizdir o ve öncülü yoktur.” İlk sinema kuramcılarından Bela Balazs, erken dönem sinema starı Asta Nielsen için böyle yazmıştı 1924’te. Danimarkalı tiyatro oyuncusu Asta Nielsen, sinemaya başladıktan sonra kisa süre içinde uluslararası üne ulaştı. Bunun tek sebebi sıra dışı güzelliği ve canlandırdığı güçlü kadın karakterler değil, aynı zamanda oyunculuktaki müthiş zekası ve cesaretiydi. Birçok bakımdan Asta, modern oyunculuk kuramlarının öncülü sayılabilecek yenilikçi fikirleriyle sinema dilini zenginleştirdi.
Bu gösterimde, Asta Nielsen’in başrolde olduğu iki filme yer veriyoruz. İlki, günümüze sadece 16 dakikalık bir parçası ulaşan Filmlerin Primadonnası. Nielsen’in hem hayat arkadaşı hem de sinema serüvenine birlikte atıldığı iş partneri Urban Gad’ın yönettiği film, sinema endüstrisine ve film yapım sürecine çeviriyor objektifini. İkinci film, Aşkın Alfabesi. Almanya’da 1916 yılında çekilen filmde nişanlısı Phillip’in gerçekten evlenmeye değer bir adam olup olmadığını gormek isteyen Lis, erkek kılığına girerek ona kadınların kalbini nasıl kazanabileceğini öğretiyor. Bu kılık değiştirmeli romantik komedi Nielsen’in çok yönlü oyunculuğunu gözler önüne seriyor. Filmin dijital transferi bir Danimarka dagitim kopyasindan yola cikilarak yapilmis.

Sunum: Karola Gramann & Heide Schlüpmann
Müzik: Stephen Horne & Frank Bockius

————————————————

Director Urban Gad Cast Asta Nielsen, Paul Otto, Fritz Weidemann, Fred Immler
Fiction / Germany / 1913 / 16’ / Black and White / Colour (Tinted)
Intertitles: English / Subtitles: Turkish

Director Magnus Stifter Cast Asta Nielsen, Magnus Stifter, Ludwig Trautmann
Fiction / Germany / 1916 / 42’ / Black and White /
Intertitles: Danimarkaca / Subtitles: Turkish & English

“Lower the flags in her honour; she is incomparable and without peer.” So writes early film theorist Béla Balázs of Asta Nielsen in 1924. A stage actress from Denmark, Asta Nielsen gained international fame very quickly after she started making films. The reason for this was not only her irresistible beauty and strong women characters that she played. As an intelligent and brave thinker, she did not hold back from experimenting.
This screening features two films with Nielsen. First shown will be The Film Primadonna. Directed by Nielsen’s real-life partner Urban Gad, the film is about a successful film actress who is also involved in every stage of the production of her films. Only a few fragments with the total running time of 16 minutes survive today. Following this, The A-B-C of Love will be screened in its entirety. In this film, Nielsen plays Lis who disguises herself as a man, in order to test and also teach her future husband Philip about how to win a woman’s heart. This drag rom-com is proof of Nielsen’s multi-faceted talent. Digital transfer of this film is made from a Danish distribution print.
Introduction by Karola Gramann & Heide Schlüpmann
Live music by Stephen Horne & Frank Bockius

Aralık 06 2018

Detaylar

Tarih: 6 Aralık 2018
Saat: 13:00 - 14:30
Ücret: 15TL - 20TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, ,
Website: Etkinliğin Websitesi

Mekan

Akbank Sanat Merkezi

Şht. Muhtar, İstiklal Cd. No:8, Beyoğlu
İstanbul, 34435 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (212) 252 35 00

Mekanın Websitesi

Organizatör

Kino Istanbul