Hamlet

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Yönetmen: Svend Gade, Heinz Schall Cast: Asta Nielsen, Paul Conradi, Mathilde Brandt
Kurmaca / Almanya / 1921 / 111’ / Siyah Beyaz ve Renkli (tonlama ve renkli banyo tekniği)
Arayazılar: Almanca / Altyazılar: Türkçe

Asta Nielsen’in müthiş oyunculuğunu zirveye taşıyan Hamlet muazzam bir eser. 1881’de bir akademik çalışmada, Shakespeare’in Hamlet karakterinin dengesiz davranışlarının, aslında kadın olmasından kaynaklandığı öne sürülür. Bu tuhaf iddia ile eser yeniden gündeme gelir ve dönemin kadın oyuncuları bunu kurnazlıkla bir fırsata çevirir. Sarah Bernardt’ın sahnedeki Hamlet performansı öyle ses getirir ki, 1900 yılındaki Paris Uluslararası Fuarı’nda sergilenecek sesli sinema teknolojisi Phono-Cinema-Theatre için kısa bir bölümü kayda geçirilir. Bu ilk kadın Hamlet performansını geçtiğimiz sene festivalimizde sunmuştuk.
Nielsen’in kendi film şirketini kurduğu sene çektiği Hamlet, tamamı günümüze ulaşan ve başrolünde bir kadın oyuncunun yer aldığı ilk film. Nielsen’in elinde (daha doğrusu bedeninde!) Hamlet, güçlü ve cesur bir kadına dönüşüyor. Seyircilerin onu görmeye alışık olduğu gibi şık elbiseler ve ışıltılı mücevherler içinde parlayan bir yıldız değil Asta bu filmde. Sade kostümleri, kısacık saçları ve sert ifadesini vurgulayan makyajıyla bambaşka biri. Bir savaşçı, adeta.
2005’te o zamana kadar kayıp olan orijinal Alman versiyonunun, renkli bir kopyası bulununca, bu eşsiz eser 2007’de Alman Film Enstitüsü tarafından restore edildi. Bu gösterimde, Berlinale’deki prömiyer için Michael Riessler’in bestelediği müzikle izleyeceğiz filmi.

Sunum: Karola Gramann, Heide Schlüpmann
Orijinal müzik: Michael Riessler

———————————————–

Director: Svend Gade & Heinz Schall Cast: Asta Nielsen, Paul Conradi, Mathilde Brandt
Fiction / Germany / 1921 / 111’ / Black & White and Colour (toning and tinting)
Intertitles: German / Subtitles: Turkish

Hamlet is a memorable work, displaying Asta Nielsen’s enormous potential as an actor. An academic study published in 1881 argues that the reason for Hamlet’s hysterical behaviour in Shakespeare’s masterpiece can be explained by Hamlet actually being a woman. This strange argument revitalizes the interest in this respectable theatre work, and is picked upon by various female actors and turned to their advantage. Sarah Bernhardt’s performance of Hamlet gained such renown that it was recorded as part of the Phono-Cinema-Theater for the Paris International Exposition in we screened this first performance of Hamlet by a woman in our last year festival. Hamlet is the first film made by Nielsen after having established her own production company. In Nielsen’s hands (or rather through her body!) Hamlet becomes a powerful woman. In this film, we don’t see the glamourous film star in shiny jewels or seductive dresses. Nielsen appears as a completely different person in much more sober clothes with, short hair and stern expression. She looks more like a warrior. After having been considered lost for decades, the film was restored in 2007 by Deutsches Filminstitut following the discovery of a coloured vintage print in Germany in 2005. We are screening it with the recorded soundtrack by Michael Riessler, composed for its premiere at the Berlinale 2007.

Introduced by Karola Gramann, Heide Schlüpmann
Original music by Michael Riessler

Aralık 09 2018

Detaylar

Tarih: 9 Aralık 2018
Saat: 13:00 - 15:00
Ücret: 15TL - 20TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:,

Mekan

Kadıköy Sineması Küçük Salon

Osmanağa Mahallesi, Bahariye Cad. Kadıköy Pasajı No:25, 34714 Kadıköy
İstanbul, Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 216 337 74 00

Organizatör

Kino Istanbul