İKİ UTANGAÇ / LES DEUX TIMIDES

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Yönetmen René Clair
Oyuncular Pierre Batcheff, Jim Gérald, Véra Flory
Kurmaca / Fransa / 1928 / 76’ / Siyah Beyaz
Arayazı: Fransızca / Altyazı: Türkçe, İngilizce

Zekice kurgulanmış senaryosuyla öne çıkan bu komedi filminin yönetmen koltuğunda René Clair oturuyor. Paris qui dort (1923) ve Entr’acte (1924) gibi avangard filmleriyle bilinen Clair, erken dönem sinemanın klasik komedi öğeleriyle oynuyor bu filmde. Hikâyenin odağında, mesleğinin ilk günündeki genç bir avukat var. Meslekten beklenenin tam tersine bu genç adam, aşırı ürkek ve utangaç. Bu tezattan müthiş bir güldürü ve çok katmanlı bir hikâye alevleniyor. Yönetmen René Clair’in avangarda olan ilgisi bu filmde de zaman zaman hissediliyor. Gerçek ve fantezinin iç içe geçtiği anlar hayranlık uyandırıcı. Sessiz sinema severler, bu filmin başrolünde Buster Keaton’u andıran bir oyunculuk sergileyen Pierre Batcheff’i avangard klasik Endülüs Köpeği’nden (Un Chien Andalou, 1929) hatırlayacaktır.
İki utangaç, Fransız Sinematek’i ve San Francisco Sessiz Film Festivali işbirliğiyle Henri Langlois’nın 1958’de edindiği orijinal kamera negatifi baz alınarak restore edildi. Film, İstanbul’da ilk kez bu restorasyonda üretilen 4K çözünürlükteki kopyasından ve bu restorasyon için bestelenip kayda alınan orkestra müziği ile gösterilecek. Restorasyonda bizzat görev almış uzman Rob Byrne ve Fransız Sinematek’inin küratörü Emilie Cauquy filmi birlikte sunarak bizlerle uzmanlıklarını paylaşacaklar.

Sunum Rob Byrne, Emilie Cauquy
Orijinal müzik: The Mont Alto Motion Picture Orchestra

—————————————————————–

Director René Clair
Cast Pierre Batcheff, Jim Gérald, Véra Flory
Fiction / France / 1928 / 76’ / Black & White /
Intertitles: French / Subtitles: Turkish, English

This cleverly scripted comedy is directed by René Clair, who is best known for his avant-garde films Paris qui dort, 1923) and Entr’acte (1924). The story revolves around a reserved young gentleman, at the start of his career as a lawyer – an occupation that by definition requires being outspoken. The irony triggers an ingenious comedy, rife with socially awkward situations. Clair’s avant-garde style slips through in the innovative narrative style that blends reality with fantasy. In the lead, the lovers of early cinema will recognise Pierre Batcheff, known for his role in the avant-garde classic An Andalusian Dog (Un Chien Andalou, 1929) giving a Buster Keaton-like performance in this film.
Two Timid Souls, restored by Cinémathèque Française and the San Francisco Silent Film Festival, is based on the original camera negative acquired by Henri Langlois in 1958. The film will be screened for the first time in Istanbul in its latest 4K restoration, with the specially composed and recorded orchestral score. The film’s restorer Rob Byrne, who worked on the restoration, and Emilie Cauquy from the Cinémathèque Française will co-introduce the film and share their expertise.

Introduction by Rob Byrne, Emilie Cauquy
Original music by The Mont Alto Motion Picture Orchestra

Aralık 05 2018

Detaylar

Tarih: 5 Aralık 2018
Saat: 13:00 - 14:30
Ücret: 15TL - 20TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:

Mekan

Fransız Kültür Merkezi

Beyoğlu, İstiklal Cad. No:4
İstanbul, 34435 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (850) 755 68 00

Mekanın Websitesi

Organizatör

Kino Istanbul