Kalabaka, Avrupa’nın Bilinmeyen Gizleri

Yükleniyor Filmler
 • Bu film geçti

Kalabaka, Avrupa’nın Bilinmeyen Gizleri / Kalabaka, De Geheimen van het onbekende Europa / Kalabaka, Unknown Treasures of Europe

Saraybosna’dan başlayıp Yunanistan’ın Kalabaka kentinde son bulan şehirlerarası motorize bir yol hikayesi. Yapımcı Bohlen-Hegewald uçak motoruyla kendi icat ettiği arabası ve ekipmanıyla yollara düşüyor. İlk olarak, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasına rağmen Osmanlı geleneklerinin halen yaşadığı Saraybosna ile açılan filmde, elinde kamerası ile dolaşan Bohlen-Hegewald, dönemin günlük yaşamını, mimari arka plan eşliğinde kayda alıyor. Pazarda dolaşıyor, peçeli kadınların arasında sosyal yaşamın izlerini sürüyor, bir antikacı ile görüşüyor ve bir Müslüman ailesinin evine konuk oluyor. Hemen ardından Mostar’a geçiyor. Mostar kentine damgasını vuran ünlü köprüyü gözler önüne seriyor. Ardından Üsküp’e geçerek, Kurşunlu Han’da yer eden bir Osmanlı tarikatının ayinine konuk oluyor. Peşi sıra arabasına atlayıp, tozlu yollardan geçerek önce Selanik, sonra da nihayet son durağı olan Kalabaka’daki Meteora Manastırları’na varıyor. Böylece kayaların tepelerine oturtulmuş ve gövdelerine oyulmuş inanılmaz güzellikteki yapıların ve içinde yaşayan keşişlerin izini sürerken, bunu da muzip bir üslupla seyirciye sunuyor. Kalabaka, bir yol hikayesi olmasının ötesinde, bir dönemin farklı fakat benzer coğrafyalarındaki sosyal yaşantılarını ve mimari güzelliklerini günümüze kamera aracılığıyla ulaştırması nedeniyle, çok iyi bir belgesel özelliğine sahip kaçırılmaması gereken bir yapım. Film ayrıca, festivalin ana teması “Yol ve Yolculuk”u görsel bir şölene dönüştürüyor.

This is a travelogue kicking off in Sarajevo and ending in Kalabaka, Greece. Producer and director Bohlen-Hegewald hits the road loading his equipment into a car he constructed himself using a plane engine. At the opening we see the city of Sarajevo where the Ottoman traditions are very much alive despite the fall of the empire. Bohlen-Hegewald films both daily life of the city and its architecture. He wanders around the markets, observes the social interactions between veiled local women, sees an antiquarian, and finally visits a Muslim family in their home. Then he drives to Mostar and films the city’s magnificent bridge.  Afterwards he is off to Skopje, where he watches an Ottoman dervish order ritual in a place called Kursunlu Han.  Later on, having driven through some dusty roads, he first arrives in Thessaloniki, and then at his final destination, Meteora monasteries in Kalabaka.  He films these incredibly beautiful structures suspended on top of and carved into the rocks observing all along in a mildly humorous vein lives of the hermit monks. More than just a travelogue, Kalabaka is a must-see documentary in this year program. Capturing on camera various geographical areas, their landmarks, and their people who all share certain cultural and social traditions, this film is a “Road and Voyage” visual feast.

Aralık 16 2016

Detaylar

Tarih: 16 Aralık 2016
Saat: 13:00 - 15:00
Ücret: 10TL 15TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:,
Website: Etkinliğin Websitesi

Mekan

Akbank Sanat Merkezi

Şht. Muhtar, İstiklal Cd. No:8, Beyoğlu
İstanbul, 34435 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (212) 252 35 00

Mekanın Websitesi

Detaylar

 • Yönetmen ve Yapımcı / Director and Producer: Fred Von Bohlen-Hegewald
 • Ülke / Country: Almanya / Germany
 • Yıl / Year: 1930-1931
 • Süre / Duration: 84’
 • Format: ProRes File
 • Restorasyon / Restoration: Eye Filmmuseum
 • Müzisyen / Musician: Carroll Catcher
 • Sunum / Presentation: Elif Rongen-Kaynakçı
 • Fotoğraf / Photo: Collection Eye Filmmuseum
 •