Komedinin Öncüleri / Pioneers of Comedy

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

BİR HAFTA

Bir Hafta Buster Keaton’ın ilk başyapıtı ve şimdiye kadar çekilmiş en iyi kısa filmlerden biri. Roscoe Arbuckle ile birlikte 1917 ve 1920 yılları arasında başarısız on beş kadar komedi filmi yaptıktan sonra Keaton görsel dili, ince komedi anlayışı, sıradışı yaratıcılığı ve oyunculuk kabiliyetiyle mükemmeliğe doğru yol alıyor.

One Week is arguably Buster Keaton’s first masterpiece and one of the finest short films ever made. After a mere
fifteen comedies made in rnndern wirh Roscoe ‘Fatty’ Arbuckle berween 1917 and 1920, Keaton’s visual style, refined sense of comic as well as his extraordinary inventiveness and acting instinct, seem to have burgeoned to perfection.

Yönetmen / Director Buster Keaton, Eddie Clein Oyuncular / Cast Buster Keaton, Sybil Seely, ABD / USA, 1920, 25’, Siyah Beyaz / Black and White

SHERLOCK JR.

Sherlock Jr., Buster Keaton’ın filmlerindeki sürrealizme dair yapımcılar, felsefeciler ve oyun yazarları arasında bugüne kadar ulaşan hararetli bir tartışmanın başlamasına vesile olmuştu. 1924’teki ilk gösteriminin ardından yönetmen René Clair, filmi, Pirandello’nun tiyatro eseri Altı Kişi Yazarını Arıyor ile karşılaştırmış, Sherlock Jr.’ın “sürrealist seyircilik” için bir ilham olabileceğini söylemişti.

Sherlock Jr. marked the beginning of a heated debate about a pervasive sur­realism in Buster Keaton’s works, which engaged filmmakers, philosophers and playwrights to these days. In 1924, when the film was released, René Clair suggested that the film could be a model for “surrealist spectators” comparable to the one supplied for the theatre by Pirandello’s Six Characters in Search of an Author.

Yönetmen ve oyuncu / Director and cast Buster Keaton, ABD / USA, 1924, 45’, Siyah Beyaz / Black and White

HAYATINI KAZANIRKEN / MAKE A LIVING

1914’te çektiği bu ilk komedi filminde Chaplin, henüz ünlü berduş karakterini benimsememiştir. Gazete muhabiri olmaya heveslenen şüpheci bir dandy rolünde, kariyerinin başında bir Chaplin izliyoruz.

In his first comedy, made in 1914, Chaplin has not adopted his famous character or costume. His character is a dubious dandy who aspires to be a newspaper reporter.

Yönetmen / Director Henry Lehrman Oyuncu / Cast Charlie Chaplin, ABD / USA, 1914, 13’, Siyah Beyaz / Black and White

 

Arayazı İngilizce / English Altyazı Türkçe / Turkish

Sunum / Introduction Imogen Sara Smith, Ehsan Khoshbakht

Müzik/ Music Uninvited Jazz Band

Aralık 08 2018

Detaylar

Tarih: 8 Aralık 2018
Saat: 13:00 - 14:30
Ücret: 15TL - 20TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:,

Mekan

Akbank Sanat Merkezi

Şht. Muhtar, İstiklal Cd. No:8, Beyoğlu
İstanbul, 34435 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (212) 252 35 00

Mekanın Websitesi

Organizatör

Kino Istanbul