Kötülük Çiçeği

Yükleniyor Filmler
 • Bu film geçti

Kötülük Çiçeği / Fior di Male

Festivalin klasikleşen bölümlerinden ‘Diva Filmleri’ için ünlü İtalyan Diva, Lyda Borelli’den seyredenleri kendinden geçirecek bir şaheser daha! Lyda hayatını kazanmak için ‘hayat kadınlığı’ yaparken hamile kalır. Çocuğunu doğurur fakat onu hemen terketmek zorunda kalır. Bu buhranın ardından bir ara her şey düzelecek gibi durur: sahte bir kimlikle yeni bir hayata başlar, bir kont Lyda’yı himayesine alır ve ona saygın bir hayat bahşeder. Kont ölünce her şey Lyda’ya kalır ve yanında yetiştirdiği yetim Cecyl ile abla-kardeş hayatı yaşarlar. Artık zengin bir kontes olmasına rağmen, kader bir türlü Lyda’ya gülmez; bu sefer de Cecyl ile aynı adama aşık olurlar. Tek çocuğunu terk etmiş olmanın verdiği pişmanlık da Lyda’nın yakasını bırakmamıştır. Bu filmde Borelli’nin oyunculuğuna dair herşeyi bulacaksınız; gizem, ihtişam ve melodram.

Filmin yönetmenlerinden ve yapımcısı Nino Oxilia, İtalyan sinemasının en yetenekli ve önemli sanat direktörlerinden birisidir. Daha yirmili yaşların başında yönetmenlik, senaristlik, yazarlık, gazetecilik gibi birçok alanda eserler vermiştir. Oxilia, I. Dünya Savaşı’nda henüz 28 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

By now a classical section of the festival, the ‘Diva Films’ offers another magnificent Lyda Borelli’s masterpiece, which will fascinate the audience. In this movie, Borelli plays the part of a prostitute named Lyda, who gets pregnant and gives birth to a baby boy. Sadly she is forced to abandon him.  Suffering from depression, Lyda decides to start a new life assuming a fake identity.  Things seem to take a turn for the better when a rich count takes Lyda under his protection providing her with a respectable life. When the count dies, all his wealth passes on to Lyda, and she continues to live in the same house with the young orphan Cecyl who was also adopted by the count and who is like a sister to Lyda. Yet again fate stops smiling on Lyda. This time Lyda falls in love with the same man as Cecyl while the regret of abandoning her her child never leaves her in peace. In this movie, you will find everything Lyda Borelli was applauded for: mystery, glory and melodrama.

The film director and producer, Nino Oxilia, was one of the most talented and important film directors of Italian silent cinema. Not only a successful film director, but an accomplished scriptwriter, poet, and journalist, Oxilia tragically lost his life at the age of 28 in combat during WWI.

 

Aralık 15 2016

Detaylar

Tarih: 15 Aralık 2016
Saat: 21:00
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:,

Mekan

İtalyan Kültür Merkezi

Meşrutiyet Caddesi no:75 Tepebaşı, Beyoğlu
İstanbul, 34430 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (212) 293 98 48

Mekanın Websitesi

Detaylar

 • Yönetmen / Director: Carmine Gallone, Nino Oxilia
 • Oyuncular / Cast: Lyda Borelli, Cecyl Tryan, Fulvio Perini, Ruggero Barni
 • Ülke / Country: İtalya / Italy
 • Yıl / Year: 1914
 • Süre / Duration: 63’
 • Format: DCP
 • Restorasyon / Restoration: EYE Filmmuseum (Desmet Koleksiyonu / Collection)
 • Müzisyen / Musician: Daniele Furlati,
 • Sunum / Presentation: Elif Rongen-Kaynakçı
 • Fotoğraf / Photo: EYE Filmmuseum 
 •