MANIA

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti

Yönetmen: Eugen Illés / Oyuncular: Pola Negri, Arthur Schröder, Ernst Wendt.

Kurmaca / Almanya / 1918 / 85 / Siyah & Beyaz / Arayazı: Almanca / Altyazı: Türkçe

Büyüleyici yıldız Pola Negri’nin hayat verdiği Mania adlı genç ve güzel bir tütün fabrikası işçisinin besteci Hans’a olan aşkını anlatıyor Mania. Fabrikada üretilen sigaranın posterlerinde yer almak üzere seçilen Mania, poster stüdyosunda Hans ile tanışır. Ancak zengin bir sanat patronu olan Morelli de Mania’ya göz koymuştur. Aşkı uğruna bir opera besteleyen Hans’ın Berlin’deki Ulusal Opera’da sergilenecek olan eseri, Morelli tarafından engellenir. Morelli’yi bu kararından vazgeçirmeye çalışan Mania, zamanla onun arzularına boyun eğmek zorunda kalır. Sonunda opera sergilenir, ancak aşıkları hazin bir son beklemektedir.

Uzun yıllar kayıp olduğu düşünülen ve 2006 yılında bulunan film, 4K teknolojisiyle restore edilerek dünyanın birçok kentinde gösterildi. Çarpıcı mor ve sarı tonlardaki orijinal renkleri korunarak gerçekleştirilen restorasyon, alanındaki en başarılı uygulamalardan biri olarak görülüyor.

Müzik: John Sweeney

Sunum: Anna Sienkiewicz Rogowska (Filmoteka Narodowa)

————————————–

MANIA

Director: Eugen Illés / Cast: Pola Negri, Arthur Schröder, Ernst Wendt.

Fiction / Germany / 1918 / 85’ / Black & White / Intertitles: German / Subtitles: Turkish

Featuring the mesmerizing star Pola Negri in the lead, Mania is a tale of love. A beautiful worker at a tobacco factory, Mania falls in love with composer Hans. Selected to be featured in the advertisement poster for the cigarettes manufactured at the factory, Mania first encounters Hans at the poster art studio. In the meantime, an art patron, Morelli, also sets eyes on Mania. To declare his love, Hans composes an opera to be staged at the National Opera in Berlin. But Morelli is determined to block this performance. Mania tries to persuade Morelli to abandon his effortsand eventually gives in to his demands. At the end, the opera is staged, but a sorrowful end looms over the lovers.

Mania was considered to be lost for many years. It was rediscovered in 2006 and widely screened in many cities following its 4K restoration. Paying utmost attention to restoring the original colors with their extraordinary shades of purple and yellow, the restoration is considered to be one of the most successful in its field.

Music by John Sweeney

Presentation by Anna Sienkiewicz Rogowska (Filmoteka Narodowa)

Aralık 16 2017

Detaylar

Tarih: 16 Aralık 2017
Saat: 17:00
Ücret: 12TL 18TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, , , , ,

Mekan

Akbank Sanat Merkezi

Şht. Muhtar, İstiklal Cd. No:8, Beyoğlu
İstanbul, 34435 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (212) 252 35 00

Mekanın Websitesi

Organizatör

Kino Istanbul