SAMAMA CHIKLY

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

OSMANLI İMPARATARLUĞU’NDAN GÖRÜNTÜLER I / VIEWS FROM OTTOMAN EMPIRE I

Yönetmen: Albert Samama Chikly / Oyuncular: Haydee Samama Chikly
Kurmaca ve belgesel / Tunus / 1922-1924 / 60’ / Siyah Beyaz
Arayazı: Fransızca / Altyazı: Yok

İlk dönem sinemacılardan, Tunuslu fotoğrafçı Albert Samama Chikly çok yönlü bir sanatçıydı. Ondan günümüze oluşan görüntüler, Akdeniz’in Arap coğrafyasını müthiş bir estetikle yansıtıyor: Balondan kaydedilen Tunus görüntüleri, kırsaldaki işçilerin gündelik uğraşları, balıkçıların emeği, ülkenin güneyindeki Bedevi toprakları… Albert Samama Chikly’nin bu ayrıksı vizyonunda, kimi filmlerinde rol alan ve kimi filmlerin senaryosunu yazan kızı Haydee Samama Chikly’nin de payını anmak gerekir. Zohra (1922) ve Aïn-El-Ghazel, The Girl from Carthage (1924) gibi Tunus’un ve Afrika kıtasının bilinen ilk kurmaca filmlerini çeken Albert Samama Chikly kariyerine sadece yirmi yaşındayken Cezayir çölünü bisikletle geçerek ve fotoğraflayarak başlamıştı.
Bologna Sinemateki’nde Chikly’nin filmleri, fotoğrafları ve belgeleri üzerinde yapılan araştırmada ulaşılan bilgilerle Samama Chikly’nin portresi yeniden çizildi. Bir film projesine hayat veren Chikly’nin fikirlerini, görüntülerini, hayatını ve içinde yaşadığı dönemi de konuşacağımız bu seansta, günümüze sadece on dakikalık bir kısmı ulaşan ve senaryosunu Haydee Chikly’nin yazdığı Zohra ya da Genç Bir Fransız Kadının Tunus’taki Yolculuğu (Zohra or L’Odyssée d’une jeune française en Tunisie, 1922) da gösterilecek.

Sunum Mariann Lewinsky
Müzik: Tuncer Duman

——————————————–

Director: Albert Samama Chikly Cast Haydee Samama Chikly
Fiction and Documentary / Tunisia / 1922-1924 / 60’ / Siyah Beyaz
Intertitles: French / Subtitles: Turkish

A cinema pioneer, Tunisian photographer Albert Samama Chikly was a multifaceted artist. His indisputable talent can be seen in his images of the Arab Mediterranean: views of his native lands from a balloon, rural labour and fishing, the Bedouin world of the vast south. In his distinctive vision, the part played by his daughter Haydée Samama Chikly, who both acted in and co-scripted many of his films, should not go unnoticed. Celebrated for making the very first fiction films in Tunisia, and indeed in all of Africa, Zohra (1922) and Aïn-El-Ghazel, The Girl from Carthage (1924), Albert Samama Chikly started his career aged twenty by cycling and photographing in the Algerian desert in 1893.
As a result of a research on his films, photographs, and documents now preserved in the Cineteca di Bologna, the personality of Samama Chikly came to life. In this special session, we will present ideas and images of this engagingly cosmopolite and fantastical spirit as well as his life and times. Also, we will watch the surviving ten minutes of a feature-length film written by Haydée Chikly, Zohra or The Oddyssey of a Young Woman in Tunisia (Zohra or L’Odyssée d’une jeune française en Tunisie, 1922).

Introduced by Mariann Lewinsky
Live music by Tuncer Duman

Aralık 06 2018

Detaylar

Tarih: 6 Aralık 2018
Saat: 16:00 - 18:00
Ücret: 15TL - 20TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, ,
Website: Etkinliğin Websitesi

Mekan

Akbank Sanat Merkezi

Şht. Muhtar, İstiklal Cd. No:8, Beyoğlu
İstanbul, 34435 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (212) 252 35 00

Mekanın Websitesi

Organizatör

Kino Istanbul