Panel: ‘Mükemmel’in Peşinde Teknoloji ve İnsan

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Panel: ‘Mükemmel’in Peşinde Teknoloji ve İnsan / In Search of Perfection: Technology and Humankind

Konuşmacılar / Speakers: Semih Sökmen, Kutlukhan Kutlu, Ebru Yetişkin
Moderator: Yeşim Tabak
Mekan / Venue: bomontiada ALT
———————————————–
Teknolojik bir buluş olarak sinema, II. Endüstri Devrimi’nin sonucu olduğu gibi, bir belgeleyici olarak da dönüşümün etkin bir parçasıydı. Hem teknolojik iktidarı yaygınlaştıran bir araç hem de teknolojiye ilişkin ütopya, distopya ve gerçeklerimizin görkemli bir yansıması olarak. Sessiz sinema döneminin kurmaca ile belgesellerinde karşımıza çıkan teknoloji imgeleri, nasıl bir estetikle hangi çağrışım ve mesajları taşıyordu? Filmlere yansıttığımız korku ve umutlar, hangi ölçüde gerçeğimize dönüştü ve bizi dönüştürdü?

Panelde sessiz sinemanın ilham verici imgelerinden yola çıkılarak, bugün bir başka keskin dönemecini yaşayan insan-teknoloji ilişkisine dair yeni soruların peşine düşülecek. Metis Yayınları’nın kurucu ortağı ve yayın yönetmeni, tasarımcı, makine mühendisi Semih Sökmen; sinema yazarı ve çevirmen Kutlukhan Kutlu; İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü ‘Bilim, Teknoloji ve Toplum’ bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Ebru Yetişkin ile Yeşim Tabak moderatörlüğünde teknolojinin başta sinema olmak üzere sanat, zaman algısı, üretim ve yaşam biçimleriyle, insanın kendilik algısıyla etkileşimi üzerine bir sohbet.

Cinematography as an invention was simultaneously a result of the second industrial revolution and also an integral part of it as its documentation. Both as a medium to disseminate the technological authority and as a reflection of our thoughts on the utopian, dystopian and real implications of technology. What messages were conveyed by the images of technology we encounter in the silent features and documentaries? What kind of aesthetics was used? How many of the fears and hopes reflected in these narratives have become our reality? Starting from the imagery inspired by silent cinema, this panel covers the relationship between man and technology that is once again at a sharp turn.

A conversation about the interaction between technology and cinema, art, time-perception, production processes and life styles as well as our self-perception with Semih Sökmen (co-founder and director of Metis publishing house, designer, mechanical engineer), Kutlukhan Kutlu (film critic and translator), Assoc. Prof. Ebru Yetişkin (ITU Faculty of Science and Letters, Humanities and Social Sciences Department), moderated by Yeşim Tabak.

Aralık 05 2018

Detaylar

Tarih: 5 Aralık 2018
Saat: 17:00 - 18:30
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, ,

Mekan

bomontiada ALT

Organizatör

Kino Istanbul