KONUŞMA: ROBOT SINEMACI JAN BOT / TALK: JAN BOT, THE ROBOT FILMMAKER

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Bu konuşmada Pablo Nuñez Palma bizleri Jan Bot ile tanıştıracak. Jan Bot aralıksız çalısarak, Eye Filmmuseum’un arşiv görüntülerini ve an itibarıyla trending haber başlıklarını kullanarak kisa deneysel filmler yapmak uzere programlanmış bir bilgisayar yazılımı. Film arşivleri ellerindeki görüntülerin korunması ve restorasyonu icin çok zaman ve çaba harcıyorlar. Ancak bu görüntüler izleyiciye ulaşmadıkça bu efor anlamsız kaliyor. Bu açmaza bir çözum aramak üzere Eye, genç filmciler Bram Loogman ve Pablo Nuñez Palma ile ortak bir ise imza attı. Sonuç: Jan Bot.
Jan Bot websitesinde canlı veri akışı ortamında günde ortalama on adet 30ar saniyelik film üretiyor [www.jan.bot]. Hergün bu filmlerden bir tanesini seçerek sosyal medyadan paylasiyor. Jan Bot işini yapmak için yaratıcılarının internette buldugu çesitli yapay zeka hizmetlerinden faydalanıyor. Ortaya çıkan filmler beklenmedik özgün işler. Ilk bakışta Jan Bot’un filmleri rastgele sıralanmiş görüntüler ve metinler gibi görünse de, dikkatlice baktığınızda görsellerin ve yazıların sistematik ve bildiğimizden farklı bir mantık örgusu olduğunu fark edeceksiniz.

Moderatör: Melis Behlil

Etkinlik ücretsizdir.

In this panel, Pablo Nuñez Palma will introduce us to Jan Bot. Jan Bot is a 24/7 working computer program designed to generate short experimental films based on two ingredients: Eye Filmmuseum’s archival film footage, and today’s trending news topics. Film archives devote endless amounts of time and energy to the preservation of old films. But this work has little significance if these treasures remain hidden from the general public. Seeking a solution to this problem, Eye collaborated with filmmakers Bram Loogman and Pablo Núñez Palma. The result: Jan Bot.
On its website, www.jan.bot, Jan Bot streams an average of ten 30-second films per day. Each day Jan Bot chooses one of these videos to post on social media. To produce this work, Jan Bot makes use of artificial intelligence services found on the web. The results are unexpectedly unique. If at first glance Jan Bot’s films seem to combine images and text in a random fashion, on a second reading, however, its choices for footage and intertitles reveal a systematic if unusual
sense-making logic.

Moderator: Melis Behlil

Aralık 05 2018

Detaylar

Tarih: 5 Aralık 2018
Saat: 20:00 - 21:00
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, , , , ,

Mekan

bomontiada ALT

Organizatör

Kino Istanbul