SESSİZ SİNEMA VE MEDİTASYON + GÖSTERİM: UÇURUM / SILENT CINEMA AND MEDITATION + SCREENING: AFGRUNDEN

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Canan Balan öncülüğünde gerçekleşen Sessiz Sinema ve Meditasyon etkinliğinde perdede gördüklerimiz ve meditasyonun etkileşimi bizi bilincin derinliklerine ve inceliklerine doğru bir yolculuğa çıkartıyor. Seyirciye sesli filmlerden bambaşka bir deneyim imkânı sunan “sessiz” film meditasyonu, bizleri bilinçli bir dalgınlığa ve filmlere eşlik eden müzikle imgelerin akışına kapılmaya davet ediyor. Bu etkinlikte, yönlendirmeli meditasyonun ardından Asta Nielsen’in dünya çağında bir star olmasına yol açan Uçurum (Afgrunden, 1910) filmi gösterilecek. Filmden sonra Canan Balan moderatörlüğünde, Frankfurt’taki Kinothek Asta Nielsen’in direktörü Karola Gramann ve Prof. Heide Schlüpmann ile Nielsen ve filmleri hakkında bir sohbet gerçekleştirilecek.

UÇURUM
Yönetmen: Urban Gad Cast Asta Nielsen, Robert Dinesen
Kurmaca / Danimarka / 1910 / 37’/ Siyah Beyaz
Arayazı: Danca / Altyazı: Türkçe ve İngilizce

Yıllarca tiyatro prodüksiyonlarında işbirliği yapan Asta Nielsen ve Urban Gad’ın ilk sinema filmi Uçurum, sinema dilinin gelişmekte olduğu bir dönemin ürünü olarak hayli ilginç bir film. Nielsen, herkesi baştan çıkaran dans sahnesiyle akıllara kazınarak bir anda dünyaca tanınan bir film yıldızı haline gelmişti. Filmin dijital restorasyonunda görüntü stabilizasyonu yapılarak, zamanla oluşan leke ve hasarlar temizlendi. Nitrat emülsiyon erimesi gözlemlenen kısımlara, suni dijital eklemeler yapmadan müdahale etmek imkansız olduğu için, bu kısımlar aynen bırakıldı. Meşhur dans sahnesinin eksik kısımları, İsveç devletinin sansürüne takıldığı ve pek gösterilmediği için, hasarsız yani orijinal halinden parçalar kullanılarak restorasyona aktarıldı.

———————————————————

A very interesting example of the development in cinematic narration, The Abyss is the first film made by Asta Nielsen and Urban Gad, after having collaborated in stage productions for a while. In this film, Nielsen made a big impression with her seductive dance and shortly became a worldwide renowned film star. The digital restoration of the film included some stabilization and removal of spots. The film however contains sections displaying major nitrate decomposition, which cannot be cleaned without destroying the original thus were left unchanged. Most remarkable is the erotic dance scene, which has been extended using the material from the Swedish censorship board, which is also of better visual quality than the surviving distribution print material.
Led by Canan Balan, Silent Film and Meditation offers an inner journey into the depths of consciousness and the psyche through the silent images. Providing a different experience than sound cinema, a silent film carries us to a conscious contemplation and mental wandering with the images. In this session, the guided meditation will be followed by a screening of The Abyss. After the film, Balan will moderate a panel with Karola Gramann and Prof. Heide Schlüpmann on Asta Nielsen and her films.

THE ABYSS
Director: Urban Gad Cast Asta Nielsen, Robert Dinesen
Fiction / Denmark / 1910 / 37’/ Black & White
Intetitles: Danish / Subtitles: Turkish and English

A very interesting film to watch with its immature cinematic narration, The Abyss is the first film made by Asta Nielsen and Urban Gad, after having collaborated for stage productions for a while. In this film Nielsen made a big impression with her seductive dance and shortly became a worldwide renowned film star.
The digital restoration of the film included some stabilization and removal of artifacts. The film contains major sections displaying nitrate decomposition, which cannot be cleaned without replacing the original analogue artifacts with new digital artifacts. Most remarkable is the erotic dance scene, which has been extended using material from the Swedish censorship, which also is of better visual quality than the surviving distribution print material.

Aralık 07 2018

Detaylar

Tarih: 7 Aralık 2018
Saat: 11:00 - 13:00
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, ,

Mekan

Akbank Sanat Merkezi

Şht. Muhtar, İstiklal Cd. No:8, Beyoğlu
İstanbul, 34435 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (212) 252 35 00

Mekanın Websitesi

Organizatör

Kino Istanbul