PHONO-CINÉMA-THÉÂTRE

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti

Yönetmen: Clément Maurice / Oyuncular: Sarah Bernhardt, Jeanne Hatto, Jean Coquelin, Fransa / 1900 / Siyah & Beyaz ve Renkli / Fransızca / Altyazı: Türkçe

1900 yılında Paris’te gerçekleştirilen ve zamanının teknolojik icatlarının sergilendiği Uluslararası Fuar’da halkla buluşan Phono-Cinéma-Théâtre, renkli ve sesli filmlerden oluşan olağanüstü bir gösteri. Ünlü sahne sanatçılarının rol aldığı, dönemin ses getiren tiyatro, dans, opera ve operet performanslarının kaydedilmiş görüntülerinden ve seslerinden oluşuyor Phono-Cinéma-Théâtre. Sinemanın ilk yıllarından beri görüntüyü sesle zenginleştirme deneylerinin en önemlilerinden olan bu seri, özel bir stüdyoda kaydedilmiş. 35 milimetre filme kaydedilmiş görüntülerin, özel bir silindire kaydedilmiş ses kaydıyla senkronizasyonu otomatik değildi, her gösterimde projeksiyon operatörü ve fonograf operatörü tarafından ayarlanıyordu. 1900 yılından günümüze ulaşan kimileri renkli, orijinal ses kayıtlı bu kısa filmler sinema tarihine ve sinema sanatına bakışınızı değiştirecek.

Fransa Sinemateki ve Gaumont Pathé Arşivi’nin işbirliği ve ortaklığı ile bir araya getirilen otuzun üzerinde film, Phono-Cinéma-Théâtre serisinin neredeyse tamamını oluşturuyor. Lobster film stüdyolarında tamamlanan restorasyon ile yüzyıl başının eğlence kültürüne gözümüzün önünde capcanlı bir pencere açılıyor.

Müzik: John Sweeney & Günter Buchwald & Frank Bockius

Sunum: Emily Cauquy (Cinémathèque Française)


PHONO-CINÉMA-THÉÂTRE

Director: Clément Maurice / Cast: Sarah Bernhardt, Jeanne Hatto, Jean Coquelin, France / 1900 / Black& White and Colored / French / Subtitles Turkish

First exhibited during the 1900 World Exposition in Paris, Phono-Cinéma-Théâtre was a special “attraction” show composed of colored moving images synchronized with sound. The program includes scenes from some of the most popular theatre, opera, or operetta works of the period with famous actors and actresses of the time. One of the many experiments of the first years of cinema inenriching the moving images with sound, Phono-Cinéma-Théâtre was produced in a studio specially equipped for the synchronous recording of sound and image. However, the images recorded on 35mm nitrate film did not run automatically with the sound on the cylinders; the projectionist and phonograph operator had to work in perfect harmony during each show to ensure synchronicity. These films from 1900 will change your understanding of the evolution of cinema as an image and sound based medium.

Over thirty shorts that are brought together with the collaboration of Cinémathèque Française and Gaumont Pathé archive compose almost the entire series of Phono-Cinéma-Théâtre. Restored in Lobster Film Laboratory, Phono-Cinéma-Théâtre films open a new window onto the turn-of-the-century entertainment culture.

Music by John Sweeney & Günter Buchwald & Frank Bockius

Presentation by Emily Cauquy (Cinémathèque Française)

Aralık 15 2017

Detaylar

Tarih: 15 Aralık 2017
Saat: 19:00
Ücret: 12TL 18TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, , ,

Mekan

Akbank Sanat Merkezi

Şht. Muhtar, İstiklal Cd. No:8, Beyoğlu
İstanbul, 34435 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (212) 252 35 00

Mekanın Websitesi

Organizatör

Kino Istanbul