Sevgili Makine / Dear Machine

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Yoğun bir ‘gelecek’ hissinin yaşandığı ‘geçmiş’ görüntüler: Mikroskop, X-ışını ve röntgen cihazlarıyla görülür hale gelmiş ‘boyutlar’, modern havacılığın ilk heyecanları ve bugüne uzanan iş modellerini temellendirecek bir sıçramanın yaşandığı kitlesel üretim sistemlerinde bir gezinti. Makinelerin göz alıcı ışıltısı ve dominant ritmine rağmen bolca el emeği ve kas gücü. Kimi zaman da ilk uçuşuna uğurlanmak üzere monte edilen bir uçağın, ilk seferine çıkmış bir buharlı lokomotifin önünde biriken şen topluluk.

Bu seçki, 20. yüzyıl başlarında üretim ve yaşam biçimlerini dramatik biçimde değiştirirken yeni bir estetik de doğuran teknolojik atmosfere, kısa belge-filmler üzerinden bakıyor. Filmler, AOW productions işbirliğiyle Yeşim Tabak küratörlüğünde, Polonya Ulusal Arşivi, Eye Filmmuseum ve Cinetica di Bologna arşivlerinden bir araya getirildi. 1915-1935 yılları arasından filmlerin derlendiği bu gösterime, fütürist seslere odaklı retro elektronik setup’ı ve ‘circuit bending’ gibi deneysel teknikleriyle Benoit Gilles’in canlı müzik performansı eşlik edecek.

* Etkinliğin ilk 30 dakikasında baştan sona gösterilecek kısa filmler, son 10 dakikasında Yeşim Tabak’ın hazırladığı kolaj yer alacak.

Müzik: Benoit Gilles
Elektrik mühendisliği ve audiovisual post-production eğitimi alan Benoit Gilles, bu teknik alt yapısını müziğine de taşıyor. 2013’te İstanbul’a yerleştikten kısa bir süre sonra üzerinde çalışmaya başladığı ‘circuit bending’ (*) tekniklerinde uzmanlaşan Gilles, aynı zamanda retro elektronik müzik aletlerinin sıkı bir koleksiyoncusu ve performansını da bilgisayarsız bir kurulum ile gerçekleştirecek: Eski analog synthesizer’lar, modifiye synthesizer’lar, dönüştürülmüş eski dijital keyboard’lar, virtüel analog donanım ve sampler. Performans sonrasında Gilles ile kullandığı ses prodüksiyon teknolojisi üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirilecek.
* Circuit bending: Eski klavyelerden oyuncak müzik aletlerine kadar farklı elektronik cihazların devrelerinin değiştirilerek özgün ve beklenmedik seslerin yaratılması.

www.aowproductions.co
—————————————————–

Images from the ‘past’ with an intense feel of the ‘future’: other ‘dimensions’ rendered visible by miroscopes and X-ray machines, the excitement of modern aviation and mass-production systems that are at the basis of our contemporary business models. Despite the dazzle of the machines and their dominant rythm, still lots of manual labor. Sometimes a joyous group gathered in front of a newly assembled plane or the one waving goodbyes before a virgin ride of a locomotive.

This compilation of short documentary films from 1915-1935 examines how technology not only brought about the dramatic changes in production processes and lifestyles in the early 20th century, but also resulted in a technology-inspired esthetic. The program is curated by Yeşim Tabak from the collections of the Polish National Archive, Cineteca di Bologna and Eye Filmmuseum, in collaboration with AOW productions. The screening will be accompanied live by Benoit Gilles with his retro electronic setup focusing on futuristic sounds and experimentations with ‘circuit bending’.

* The first 30 minutes of the screening will include short documentaries in their original length and the last 10 minutes will be based on the collage edited by Yeşim Tabak.

Music: Benoit Gilles
With a background in electrical engineering and audiovisual post-production, Benoit Gilles puts his technical skills into his music. A self-taught hobbyist musician and passionate collector of old electronic music equipment, he entered the world of ‘circuit bending’ (*) shortly after arriving in Istanbul, in 2013. During the performance, Gilles will use a no-computer based setup with old analog synths, modified synths, circuit bent old digital keyboards, virtual analog gear and sampler. The performance will be rather oriented around improvisation, spontaneity and unpredictability. After the screening there will be a short Q&A with Gilles about the technology he uses in sound production.
* Circuit bending: The creative, chance-based customization of the circuits within electronic devices to create new musical instruments and sound generators.

Aralık 05 2018

Detaylar

Tarih: 5 Aralık 2018
Saat: 18:30 - 19:30
Ücret: 15TL - 20TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:

Mekan

bomontiada ALT

Organizatör

Kino Istanbul