Şeytani Rapsodi / Rapsodia Satanica

Yükleniyor Filmler
  • Bu film geçti.

Yönetmen: Nino Oxilia / Oyuncular: Lyda Borelli, Andrea Habay, Ugo Bazzini Kurmaca / İtalya / 1917 / 45’ / Renki banyo, şablon, elle boyama / Arayazı: İtalyanca, İngilizce / Altyazı: Türkçe

 

Şeytani Rapsodi sadece üç kelimeyle özetlenebilir: Aşk ölüm getirir. Alba d’Oltrevita şeytanla bir anlaşma yapar ve sonsuz gençlik karşılığında aşkı kurban eder. Ancak kaşında bir kırışıklık belirir belirmez, tekrardan zırhını kaybeder. Yine ölümlüdür, yine âşık. Aşk, ölüme götüren bir hastalık gibidir.

Diva stilinin tüm konvansiyonlarını içeren ve Lyda Borelli’nin performansı etrafında örülen bu film, anlatı üzerine kurulu bir sinemadan ziyade deneyime dayalı bir sinema anlayışından besleniyor. Sembolizmden Rafael öncesi akıma uzanan görsel çeşitliliği, Faust geleneğine ve D’Annunzio’nun dekadan stiline yapılan edebi göndermeler, Art Nouveau mimarisine göz kırpan büyüleyici detaylarla zenginleşen Şeytani Rapsodi’nin bir ayağı da tiyatro ve operada. 2015 yılında Bologna Sinemateki, farklı katmanlarda renkli banyo edilmiş, şablon renklendirme uygulanmış ve elle boyanmış oldukça nadir bir nitrat kopya üzerinde gerçekleştirdiği restorasyonla, filmin olağanüstü dokusunu ve renklerini bugüne taşıdı. 1996 yılında ilk restorasyon girişiminde teknik yetersizlikler sebebiyle elde edilemeyen bu muazzam sonuç, dijital restorasyon teknolojisiyle başarıldı.

Müzik: Daniele Furlati

Sunum: Nagehan Uskan

*Gösterim ücretsizdir.


Director: Nino Oxilia / Cast: Lyda Borelli, Andrea Habay, Ugo Bazzini.

Fiction / Italy / 1917 / 45’ / Tinting, stencil, hand painted / Intertitles: Italian, English/ Subtitles: Turkish

Rapsodia Satanica can be summarised only in three words: Love brings death. Alba d’Oltrevita makes a deal with the devil and renounces love in exchange for eternal youth. But when a wrinkle appears on her brow, she is again vulnerable, mortal, in love. Love – a terminal illness.

Perfectly adhering to the diva style, and built around the performance of Lyda Borelli, this film is an immersive experience rather than narrative cinema. It condenses pictorial quotations that range from Symbolism to the Pre-Raphaelites, literary references to the Faust tradition and Dannunzian decadence, spectacular architectural allusions to art nouveau, theatre and opera.

The restoration executed in 2015 by the Cineteca di Bologna is based on an exceptionally coloured nitrate print where tinting, stencilling and hand painting seem to have been applied in various layers. The amazing texture and colours of the film are now revived using the digital restoration technology, something that the first restoration attempt in 1996 could only partially achieve due to technological limitations of the time.

Music by Daniele Furlati

Presentation by Nagehan Uskan

*Event is free of charge.

Aralık 18 2017

Detaylar

Tarih: 18 Aralık 2017
Saat: 19:00 - 20:00
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, , ,

Mekan

İtalyan Kültür Merkezi

Meşrutiyet Caddesi no:75 Tepebaşı, Beyoğlu
İstanbul, 34430 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (212) 293 98 48

Mekanın Websitesi

Organizatör

Kino Istanbul