Usher Evi’nin Çöküşü

Yükleniyor Filmler
 • Bu film geçti

Usher Evi’nin Çöküşü  / La Chute de la Maison Usher / The Fall of the House of Usher

Karısı Madeleine sinir hastalığına yakalanan Roderick Usher, kendisini görmesi için eski bir dostunu evine davet eder. Misafir, geçtiği yollardaki halk tarafından Usher Evi’ne gitmemesi için uyarılmasına rağmen yoluna devam eder ve ağırlanacağı esrarengiz eve varır. Bu kocaman evde Roderick, günlerini tutkun bir şekilde karısının portresini yaparak geçirmektedir. Fakat bu portrede uğursuz bir şeyler vardır. Roderick’in portreye attığı her fırça darbesi, aslında Madeleine’in ruhuna atılan bir darbe gibi kadını gün geçtikçe zayıflatmaktadır. Nihayet Roderick resmi tamamladığında, Madeleine de hayatını tamamlar. Trajedinin hiç bitmediği Usher Evi’nden Madeleine’in cenazesi çıkarken, asıl dehşet şimdi başlamaktadır.

Yönetmen Jean Epstein ile bir dönem asistanlığını yapan Luis Buñuel’in elinden çıkma senaryo, aynı isimli Edgar Allan Poe öyküsü ile yine Poe’ya ait Oval Portre’nin serbest bir uyarlaması. Sisler içerisindeki esrarengiz bir orman içinde konuşlanmış eski ve büyük bir ev ile, evde yaşayan bir o kadar esrarengiz insanlar arasında geçen Usher Evi’nin Çöküşü, erken tarihli gotik korku filmi seyretmek isteyen seyirciler için biçilmiş kaftan.

Roderick Usher whose wife Madeleine suffers from a neurosis, invites an old friend to his house. Even though warned by the locals not to go there, the guest finally arrives at the eerie house. Roderick spends all his time frantically painting his wife’s portrait. But there’s something sinister in his work. With every brush stroke Roderick makes, the woman gets weaker and weaker as if the painting were stealing her soul. And when the painting is finally finished, Madeleine’s life too comes to an end. In the never-ending tragedy of the house of Usher, the real horror begins with Madeleine’s funeral. 

Co-written by Jean Epstein and Luis Buñuel, the movie is a free adaptation of Edgar Allan Poe’s short stories, The Fall of the House of Usher and Oval Portrait, and a great example of an early gothic horror with all its typical elements:  the mists, the mysterious forest, the big old house, and the enigmatic characters.

 

Aralık 18 2016

Detaylar

Tarih: 18 Aralık 2016
Saat: 15:00
Ücret: 10TL 15TL
Film Kategorisi:
Film Etiketleri:, ,

Mekan

Fransız Kültür Merkezi

Beyoğlu, İstiklal Cad. No:4
İstanbul, 34435 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 (850) 755 68 00

Mekanın Websitesi

Detaylar

 • Yönetmen / Director: Jean Epstein
 • Oyuncular / Cast: Jean Debucourt, Marguerite Gance, Charles Lamy
 • Ülke / Country: Fransa / France
 • Yıl / Year: 1928
 • Süre / Duration: 63’
 • Format: DCP
 • Restorasyon / Restoration: Cinémathèque Française
 • Müzisyen / Musician: Stephen Horne
 • Fotoğraf / Photo: Cinémathèque Française
 •